• Sobota, 21 września 2019r.

Jak kupować dobre soki

Zdrowe soki

W przeważającej części nasze ciało składa się z wody. Jej brak kończy się ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią. W ciągu dnia przynajmniej kilkakrotnie czujemy pragnienie i sięgamy po wodę czy inne napoje. Specjaliści skłaniają nas do picia przede wszystkim dobrej jakości wody, niemniej nasz organizm i nasze kubki smakowe nie raz domagają się odmienności, stąd chętnie sięgamy po soki.

Z pozoru wszystkie wyglądają tak samo, a opakowania sugerują, że zamknięte jest w nich samo zdrowie. Prawda jest jednak inna - tylko niektóre produkty są godne polecenia. Poznajcie więc różnicę pomiędzy sokami i innymi napojami owocowymi, a także dowiedzcie się, jak wybrać najlepszy sok. 

Czym jest sok i jak znaleźć ten idealny

W świetle zapisów prawa unijnego sok jest to napój zdolny do szybkiej fermentacji, ale niesfermentowany. Musi zostać wyprodukowany z dorodnych i zdrowych owoców bądź też warzyw. Koniecznym warunkiem, by napój mógł zostać nazwany sokiem jest jego naturalny smak, zapach oraz kolor. 

Oczywiście na sklepowych półkach znajdziemy wiele propozycji soków i tu może pojawić się problem z wyborem tego najlepszego. Chcąc delektować się nie tylko smakiem, ale i zdrowymi właściwościami odżywczymi wybierajmy soki o krótkich terminach ważności - te z dłuższymi mają już w sobie różnego rodzaju utrwalacze.

Soki dla dzieci w gazetka tesco

Idealny sok nie będzie produkowany z koncentratu, chociaż tych ostatnich nie należy od razu spisywać na straty, ponieważ jeśli wybieramy taki produkt od dobrego producenta możemy mieć pewność, że zawartość opakowania będzie dla nas dobra. Dobry zwyczaj konsumencki to wnikliwe czytanie etykiet. Może się bowiem okazać, że nasz sok to całe morze cukru, a skład całkowicie kieruje nas w stronę napoju o smaku owocowym. Nie dajmy się więc zwieść kartonikom i grafice, która jak żadna inna forma potrafi nas wizualnie wprowadzić w błąd. 

Mówiąc wprost - sok nie może posiadać ani sztucznych barwników, ani polepszaczy czy wzmacniaczy smaku, ani tym bardziej cukrów, słodzików i wody. W dobrej jakości soku nie znajdziemy także dodatków typu E oraz sztucznych aromatów. Dozwolonymi składnikami soków jest natomiast sok z cytryn i limonek, a także witaminy i składniki mineralne. Wszystko, co jest podobne do soku, ale zawiera w swoim składzie niedozwolone dla soków składniki należy od razu zakwalifikować do grupy napojów czy nektarów, które z naturą i jej dobrodziejstwem niewiele mają wspólnego.

Share :

Może Cię zainteresować